Pitanje člana:
Pozdrav. Moj cc na njusci mu se pojavilo neko bledilo,kao prozirno onako ne znam kako da objasnim. Nije cisto crna. Jel to tako treba ili je neki problem?
Odogovor:
Pigmentacija predstavlja složeni mehanizam stvaranja zaštite u organizmu te je povezan s genetikom (nasljednim osobinama), kao i individualnim osobinama same jedinke.
Za potpunu pigmentaciju, odnosno da pigmentacija dosegne svoj genetski uvjetovan maksimum, potrebno je nekoliko tjedana (6-8 tjedana). Međutim, kod određenih jedinki taj period može trajati i duže, kao što je nekoliko tjedana pa čak i godinu dana. Također, kod nekih ljubimaca se sama pigmentacija nikad i ne završi, odnosno, oni ostaju "pjegavi". U prije navedenim slučajevima, često se nedostatak potpune pigmentacije može uočiti i na drugim dijelovima tijela.
Pigmentacija kože se najčešće dovodi u vezu s bojom dlake. Tako, pasmine kod kojih prevladavaju tamnije boje većinom posjeduju i tamnije pigmentirani nos, dok pasmine kod kojih prevladavaju svjetlije nijanse mogu imati i nos drugih boja i nijansi.
Također, pigmentacija nosa se može mijenjati i tijekom života ljubimca. Tako, određene bolesti, dodaci ili nedostaci u prehrani kao i promjene u okolišu mogu utjecati i na pigmentaciju.
Pitanje člana:
Trebam malu pomoc tj. savjet, prvi putam imam zenku psa, kujica ima 10,5 mj. i danas je prokrvarila prvi puta. pa je moje pitanje koliko to otprilike traje i dali da ju vodim u setnju sad ovih dana ili da ju pustim da miruje nekako mi je malo umorna.
Hvala
Odgovor:
1. Krvari oko 9 dana ali nije pravilo,cijeli ciklus tjeranja traje i do 4 tjedna.Setnje mozete obaviti ali sto krace i dobro paziti da ne dode do nezeljene situacije.
2. Ranojutarnje šetnje i što kasnije navečer dok nema muških peseka puno vani.
Pitanje Člana:
Sa koliko stenci pocinju da jedu i kada da se ciste od glista?
Odgovor:
Uvođenje čvrste hrane
Privikavanje šteneta na čvrstu hranu ne bi trebalo da bude preko noći, već to treba da bude proces koji se odvija u toku dve do tri nedelje. Sa prihranjivanjem se postepeno kreće već od treće do četvrte nedelje života sa prvim tretmanom protiv unutrašnjih parazita. Prvo se treba odabrati hrana za štence na osnovu sastava i kvaliteta. Štenci imaju visoke potrebe u kalorijama, proteinima, vitaminima i mineralima, pa hrana lošeg kvaliteta može ostaviti teške posledice po njihovo zdravlje. Razgovarajte sa svojim veterinarom i zatražite određene preporuke, ali po pravilu, najbolja hrana za štence mora biti dobar izvor visoko svarljivih proteina, kalorija, vitamina i minerala koji se lako resorbuju. Pokušajte da izbegnete namirnice na čijoj se deklaraciji na prvom mestu nalazi pšenica ili klanični nus-proizvodi. Meso mora da bude broj jedan sastojak u psećoj hrani, jer su oni ipak mesojedi (carnivora).
Takođe, mora se uzeti u obzir da štenad malih i velikih rasa nemaju iste potrebe u hrani, što proizilazi iz različite potrebne brzine razvoja njihovog tela u prvih nekoliko meseci života.
Počevši od treće nedelja života, štenetu treba uvoditi kašu od blendirane suve hrane pomešane sa mlekom ili zamenom za mleko. Ponudite mu kašu četiri do pet puta dnevno, postupno smanjujući količinu mleka u kaši. Na taj način ćete Vaše štene postupno prilagoditi na gotovu hranu, a stomačne smetnje svesti na minimum. Od oko osme nedelje, štene treba da jede gotovu hranu za štence.
Štenetu je potrebno davati hranu 5-6 puta dnevno, jer je njegov želudac mali, pa je važno da se izbegne njegovo opterećenje velikim obrocima koje je teško svariti, kao i naglo podizanje i opadanje kalorija koje mu stoje na raspolaganju. Vremenom se broj obroka smanjuje, a količina po obroku povećava. Tako, od šestog meseca, psu su dovoljna dva obroka dnevno, a odraslom čak i jedan obrok dnevno.
Hrana se štenetu treba ostaviti na raspolaganje maksimalno 20-30 minuta i onda skloniti.
Servirana hrana treba da ima sobnu temperaturu.
Čišćenje od crevnih parazita
Čišćenje od crevnih parazita se sprovodi prvi put kod životinja sa 20 dana starosti. Čišćenje mladunaca se ponavlja sa 40 dana njihove starosti. Prilikom oba navedena čišćenja neophodno je sa mladima istovremeno čistiti i majku. U peridu do šest meseci starosti štene ili mače treba čistiti u intervalima od jednog meseca. Posle šest meseci starosti, čIšćenje se ponavlja u intervalima od tri do šest meseci.Čišćenje na svaka tri meseca se preporučuje tamo gde životinja puno vremena provodi sa malom decom, u većim odgaivačnicima, ako pas ili mačka puno vremena provode napolju i dolaze često u kontakt sa drugim psima i mačkama. Ako se pas ili mačka drže u kući i ako je njihov kontakt sa drugim predstavnicima njihove vrste ređi, čišćenje se sprovodi na svakih šest meseci.
Čišćenje ljubimaca od crevnih parazita mora da se vrši iako vlasnik u izmetu životinje crevne parazite ne primećuje. Kod većine odraslih životinja paraziti u crevima životinje borave a da ne izazivuja nikakve simptome, niti u izmetu dolazi od pojave vidljivih tragova njihovog prisustva.Jedini metod kojim crevni paraziti sa sigurnošću mogu da se otkriju je mikroskopski koprološki pregled izmeta životinje.
Nema komentara:
Objavi komentar